Blog

Yurtdışı Burs Bulmak İçin 7 Öneri

Tübitak-Yurtdışı-Eğitim-Bursları

Yurtdışında birçok üniversite ve gideceğiniz ülkenin belirli kriterlere ve başarılara uyan öğrencilere sunduğu sayısız burs imkanı mevcuttur. Eğer doğru adımlarla ilerler ve gereklilikleri usulüne uygun bir şekilde yerine getirirseniz, burs kazanmanız kolaylaşabilir. Genel olarak yurtdışı eğitim bursları sağlayıcıları 3 gruba ayrılır: gideceğiniz ülke hükümetinin sunduğu burslar, devlete ait ve özel üniversitelerin öğrencilerine verdiği burslar ve kurumlara ait yardımlardır. Sizlere yurtdışında burs bulmanızı kolaylaştıracak bazı önerileri Digital Event Consultation ekibi olarak derledik.

Başvurular Hakkında Bilginiz Olsun
Yurtdışı burslar çoğunlukla düşük sosyo-ekonomik kökenden gelenlere ve üstün başarılı öğrencilere verilir. Bu açıdan burslar hakkında bilgi edinirken yaşadığınız ülkenin yurtdışı burs kapsamında olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Örneğin İngiltere’nin Chevening Bursları ya da Amerika’nın Fullbright Burs Programları hem lisans hem de lisansüstü düzeyde Türk öğrenciler için burslar, krediler ve araştırma fonlarına sahiptir.

Bir üniversitenin ya da hükümetin sunduğu burslara başvuruyorsanız, sizden istenen belgelerin ve izlemeniz gereken prosedürün ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmanız, uygulama yöntemlerini kontrol etmeniz ve süreci en iyi şekilde anlamanız önemlidir. Çoğu durumda online olarak yapacağınız başvurularda sağlayıcıların sizden istediği belgelerin neler olduğu konusunda internet üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Erken Başvuru Yapın
Yurtdışı burslu üniversite okumak istiyorsanız, erken başvurunun hayat kurtaracağını bilmenizde fayda var. Çoğu zaman üniversite kayıtları için bile 1 yıl öncesinde yapılan başvurular ve son tarihler burslar için de geçerlidir. Genel olarak hükümetlerin sağladığı burslar ülkenizde bulunan büyükelçiliklerin sitelerinden takip edilebilirken, her yıl belli tarihlerde verilir. Son başvuru tarihlerini kaçırmanızın, burslardan o yıl için kesinlikle yararlanamayacağınız anlamına geldiğini unutmayın. Özellikle birden fazla başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız, bu tarihleri size hatırlatacak notlar almanız, oldukça önemlidir. İnternet üzerinden gerekli belgeleri göndermeniz konusunda zaman problemi yaşamayacağınız kesindir, ancak posta yoluyla gönderimler kabul ediliyorsa bunun için gereken süreyi iyi ayarlamanız gerekir.

Başvuru Kriterleri
Yurtdışı burslu üniversite okumak istiyorsanız, kendinizi zorlu bir eğitim döneminin ve rekabet ortamının içinde bulacağınıza emin olun. Zira çoğu ülke sınırlı sayıda sunduğu lisans ve yüksek lisans burs imkanlarına bir de belirli başvuru kriterleri ekler. Bu nedenle olabildiğince hem lisans öncesi hem de lisans sonrası eğitimleriniz süresince not ortalamanızın yüksek, İngilizcenizin belgelenmiş ve başvuru için yazacağınız niyet mektubunun tüm gereksinimleri karşılıyor olması gerekir. Yurtdışı burs başvuruları için genel kriterler eğitim alacağınız ülkeye ve üniversiteye göre değişiklik gösterebileceği gibi istenilenler şu şekildedir;

  • Lisans için lise diploması ya da yüksek lisans için üniversite diploması.
  • Akademik GPA yani not ortalamanız.
  • Yaş şartı.
  • TOEFL ya da IELTS puanları.
  • Yazacağınız niyet mektubu.

Üniversitelerle İletişime Geçin
Eğer yurtdışı eğitim konusunda karar verdiyseniz ve okulunuzu seçtiyseniz, yapacağınız ilk şey üniversitenizle iletişime geçmek olsun. Zira okul başvurularınızı yapmadan ve kayıtlara başlamadan önce size finansal destek sunup sunmayacaklarını bilmek önemli bir konudur. Burada dikkat etmeniz gereken konu, her üniversitenin yurtdışından gelen öğrencilerine burs sağlamak zorunda olmadığıdır. Özellikle Fransa, Almanya gibi ülkelerde uygulanan düşük öğrenim ücretleri, okul ücretlerini karşılayan burs sayısını azaltır.

Ancak bu ülkelerde hükümetler ve üniversiteler pahalı yaşam standartlarını en aza indirgemek için öğrencilerine konaklama ya da geçim masraflarını karşılayan burslar sunabilir. Bu açıdan üniversitelerin iletişim adreslerinden ve web sitelerinden uluslararası öğrenci yardımlarını kontrol ederek başvuracağınız üniversiteyi seçebilirsiniz. Yurtdışı üniversitelerle iletişime geçin ve giriş koşulları, fakülteler, konuklama, başvurular hakkında detaylı bilgi alın.

Daha Küçük Burslara Göz Atın
Genel olarak prestijli ve herkesin kazanmak için yoğun bir hazırlık ve rekabet içerisine girdiği üniversite eğitim ücretini karşılayan burslara başvuruda bulunmanın yanı sıra, daha küçük ve kapsamlı burslarda da şansınızı deneyebilirsiniz. Bunlar da genellikle öğrencilerin kitaplar ve proje malzemelerini, ulaşım ve konaklama ücretlerini ya da yaşam giderlerini karşılar.

Daha Çok Başvuru Yaparak Şansınızı Artırın
Yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrenciler için burslara başvurularınızı üniversitelere kayıt olmadan ya da lisans eğitiminizin ilk senesinde yapabilirsiniz. Bu nedenle kendinize en uygun bursları seçerek kazanma şansınızı yükseltebilirsiniz. Hem okuldayken hem de başvuruda bulunurken bol bol araştırma yapmanız, sosyal olmanız ve rekabetçi burslar için kompozisyonlarınızı hazırlarken özen göstermeniz kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Her Zaman Yedek Planınız Olsun
Yurtdışında burslu üniversite başvurusu yaparken her ihtimali göz önünde bulundurmanız gerekir. Zira burs alamama gibi bir durumda, geleceğiniz için en önemli kararlardan biri olan yurtdışında bir üniversitede okuma fikrinden vazgeçmemelisiniz. Bu açıdan bir yedek planınız olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin, burslardan olumlu bir yanıt gelmezse ve birinci sınıf öğrencisi iseniz, ikinci veya daha sonraki yıllar içinde başvuruda bulunabileceğinizi ya da ülkelere göre değişen haftalık çalışma saatlerine göre part-time iş fırsatlarından faydalanabileceğinizi unutmamalısınız.

<strong>Zeynep Göcen</strong>
Zeynep Göcen

Kurucu Ortak, DEC

Write A Comment