Blog

Yurt Dışında Lisans veya Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlerin Başvurabileceği Burslar ve Programlar

Blog

Yurt Dışında Lisans veya Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlerin Başvurabileceği Burslar ve Programlar

studyabroad
  • Yurt dışında eğitim görmek 21.yy’ daki birçok gencin hayalleri arasında. Fakat hem ekonomi hem sosyal imkanlar bu hayallerimizin gerçekleşmesine her zaman izin vermeyebiliyor. Bu hayallerimize ulaşmak ve kendi yol haritamızı çizmek ise bizim elimizde. Digital Event Consultation ekibi olarak en büyük hedefimiz öğrenci ve yeni mezun arkadaşlarımıza yardımcı olmak olduğu için sizlere fayda sağlayacak içerikler üretmeye devam ediyoruz. Daha önceki ‘’Yurt Dışında Burs Bulmak için 7 Öneri’’ konulu blog yazımda burs bulmanızı kolaylaştıracak bazı önemli adımları sizlerle paylaşmıştım. O yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bugün ise yurt dışında eğitim için hangi burslara başvurabiliceğinizi ve yurt dışındaki lisans ve yüksek lisans programlarından bahsedeceğim. Herkes hazırsa hemen vakit kaybetmeden başlayalım!

TEV Yüksek Lisans Bursları

TEV anlaşmalı olduğu pek çok kurum ile birlikte çeşitli dallarda yüksek lisans imkanı sunuyor. Not ortalaması 4 üzerinden 3 ve üstü olan öğrenciler, programın gerektirdiği yabancı dile hakim olmak, İşletme Yönetimi için mezun ve en az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmak gerekli görülen kriterler arasında. TEV Yurt Dışı Bursları Genel Bilgiler sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Chevening Burs Programı

İngiltere’ nin global burs programı olan Chevening, öğrencilere İngiltere’de okuma imkanı sunuyor.  Üniversite masrafları, tüm ulaşım ve giderler burs tarafından karşılanıyor. Şartlar arasında TOEFL (min. 79), IELTS (min. 6.5) PTE (min. 58) gibi sınavlardan gerekli notları alarak geçmek gerekiyor.  Ayrıca 3 tane İngiltere üniversitesine başvurup en azından birinden kabul almak da şartlar arasında. Başvuru sürecine dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Fulbright Bursu

En meşhur burslardan birisi olan Fulbright’ın kriterleri çok sıkı. Akademik seviyede iyi bir İngilizce’ye sahip olmak önemli bir kriter. İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL IBT için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 65 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir. Ayrıca 3 üzeri not ortalaması, İşletme alanlarına başvuranlar için ilgili alanlarda 1 yıl süreli iş tecrübesi de aranıyor. Başvuru ve burs detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

MEB – Yabancı Hükümet Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı, diğer ülkelerden sağlanan bursları adaylara sunar ve gidecek olanları belirler. Bu burs kapsamında İtalya’ dan Belçika’ ya, Kuveyt’ten Çin’ e onlarca ülkeye gidilebiliyor. 2022-2023 dönemi için 5 adet Lisans ve Yüksek Lisans Düzeyinde Burs, 1 adet Doktora Bursu için başvuru kabul edildi. Yeni dönem başvuru ve mülakat tarihlerini buradan takip edebilirsiniz

TÜBİTAK Bursları

TÜBİTAK sadece yüksek lisans değil, araştırma, doktora, doktora sırasında ve sonrasında çeşitli burs imkanları sunuyor. Detaylara ve başvuru ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

DAAD Türkiye Bursu

Yurt dışında yüksek lisans yapmayı düşünenlerin aklına gelen ilk ülkelerden biri de Almanya’dır. Almanya’da yüksek lisans yapmayı düşünenler DAAD Türkiye sayfasını ziyaret ederek Almanya’daki çeşitli üniversitelerin açmış olduğu yüksek lisans programlarına başvuru yapabilirler. Sadece yüksek lisans değil aynı zamanda Almaya’da yaz okullarına gitme şansını da yakalayabilir ve ilerisi için işbirlikleri sağlayabilirsiniz. Eğer ki hali hazırda Türkiye’de bir üniversitede yüksek lisans yapıyorsanız kısa süreli olarak Almanya’daki üniversitelere giderek oradaki imkanları da görmüş olursunuz. Detaylara ve çeşitli burs imkanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

SciencesPo

Yurt dışında yüksek lisans için başvuru yapabileceğiniz bir diğer burs da Siyaset Bilimleri (Sciences Po) olarak da bilinen Paris Siyaset Eğitimi Merkezi (Institut d’études politiques de Paris) tarafından Avrupa Birliği’nden olmayan öğrencilere verilmektedir.Ekonomi, Tarih, Hukuk, Siyasal Bilim ve Sosyoloji alanlarında ülkenin ileri gelen sosyal bilimler üniversitesinde burslu olarak yüksek lisans yapmak isterseniz SciencesPo sayfasını ziyaret edebilir size uygun program için verilen burslara başvuru yapabilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Study in Holland

Hollanda’da yüksek lisans yapmayı düşünenler Study in Holland sayfasını ziyaret ederek kendilerine uygun yüksek lisans programlarını seçerek başvurularını gerçekleştirebilirler. Sanat ve beşeri bilimlerinden mühendisliğe, doğal bilimlerden hukuka kadar bir çok alanda yüksek lisans bursları verilmektedir. Türk öğrenciler için Hollanda’da burs imkanları hakkındaki detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuracak olan herkese başarılar ve bol şans diliyorum. Güzel bir geleceğin hepimizin hakkı olduğuna inanıyorum. Herşeyin hayal ettiğinizden bile güzel ve gönlünüzce olması dileğiyle.

Yazılarımızı ve içeriklerimizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı, eleştiri ve önerilerinizi bize iletmeyi unutmayın!  

Geleceği Yakalamak için Digitaleventco demeye devam edeceğiz. Sen yoksan bir kişi eksiğiz. 

<strong>Zeynep Göcen</strong>
Zeynep Göcen

KURUCU, DEC

Write A Comment