Blog

Staj Arama Sürecinde Etkili LinkedIn Kullanımı

linkedin-statistics

Sevgili okuyucularımız selamlar! Okul döneminin bitmesine yaklaştık. Peki yaz tatilini kariyerimize yön vermesi açısından nasıl geçirebiliriz? Evet, doğru düşündünüz; staj ya da stajlar yaparak. 

Öğrencilik döneminde birçoğumuz mezun olunca ne yapacağım, hangi departmanda mutlu olurum? gibi sorularla ne istediğine karar veremiyor. Bu soruların cevabı aslında çok basit; staj yapmak. Şimdi sıra geldi asıl soruya, yani ”Nasıl staj bulabiliriz?” Aslında tahmin edildiği kadar zor değil. İnternetin bize sunduğu birçok alternatif var. Bugün sizlere önereceğim platform, kariyer planlama açısından önemli bir konumda bulunan LinkedIn. 

Nedir bu LinkedIn? İnsanların işleri ile ilgili bağlantı kurdukları, özgeçmişlerini paylaştıkları ve iş bulmalarında kullandıkları bir profesyonel ağ sitesidir. Diğer sosyal medya platformları gibi kullanımı ücretsizdir. Bununla birlikte, birçok ücretli Premium üyelik seçeneği vardır.

Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız ve LinkedIn hesabınız yoksa lütfen ilk önce hesabınızı açın. Profilinizi oluştururken şimdiye kadar neler yaptığınız hakkında oldukça şeffaf olun, bilgilerinizi doldurun ve kariyer yolcuğunuza ilk adımı atın. Türkiye’de LinkedIn kullanıcısı sayısı 2021 yılının ilk yarısında 1,2 milyon artarak 11 milyona ulaştı. Potansiyelini siz düşünün. Bu kullanıcılar arasında yöneticiler, kurucular ve kendi sektöründe deneyimli birçok insan bulunuyor. Peki bunun bize faydası nedir? Sizler LinkedIn sayesinde kariyerinize yön vermek istediğiniz sektörün liderleriyle iletişime geçebilir ve onlardan staj imkanı talebinde bulunabilirsiniz. O kadar geniş bir network ağı bulunuyor ki, belki de başka sektörleri bile keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra arama motoruna staj yazarak, ilanlara da göz atabilirsiniz. Ayrıca LinkedIn’nin, benim en sevdiğim özelliklerinden biri olan staj ilanı geldiğinde otomatik mail de alabilirsiniz. 

Kısaca yapacaklarımızı özetlersek:

  1. Linkedin profilimiz yoksa profil oluşturuyoruz.
  2. Özgeçmişimizi en şeffaf şekilde dolduruyoruz ve girdiğimiz bilgileri en açık şekilde ifade ediyoruz.
  3. İlgimiz olan sektörün liderleriyle bağlantı kurup, iletişime geçiyoruz.
  4. Linkedin’den staj ilanlarını otomatik mail gelecek şekilde ayarlıyoruz. 

Kariyer yolcuğunda birlikteyiz! Digitaleventco LinkedIn sayfasını takip etmeyi unutmayın.

İçerik Sahibi Şevval Tarakcı

Write A Comment