Blog

Rusya’da Üniversite Eğitimi

rusya_egitim00

-Sizlere Rusya’da üniversite okumak nasıl bir duygu? Gündelik hayatta başıma neler geliyor? Amerika veya Avrupa yerine Rusya’yı mı seçmeliyim gibi bir çok soruyu yanıtlayacağım yazıma hoş geldiniz. Benim vaktim çok yok, bana oku veya okuma de diyorsanız cevabım: Evet, okumalısınız fakat bununla yetinmeyip cevapları istiyorsanız devam edelim.

Rusya, Batı bloklarının aksine kendine özgü bir bakış açısı ve kültürü barındıran bir ülkedir. Öncelikle buraya gelmeyi planlıyorsanız, tatil için bile olsa kafanızda Avrupa tarzında bir yer, en azından kültürel ve yaşamsal olarak hayal etmemelisiniz. Size farklarını ve avantajlarını olabildiğince objektif bir biçimde anlatmaya çalışacağım.

Ekonomik olarak Rusya’da Yaşam

Rusya, Komünist ülkeden çıkmış (SSCB), zararsız kapitalist olmaya çalışan bir ülkedir. Şimdi bana soracaksınız, zararsız kapitalist nedir? Zararsız kapitalist benim gözümde herkesin gördüğü bazı keskin kenarlardan arınmış, sınırlandırmalar getirilmiş ve belirli çizgilere oturtulmuş kapitalizmdir. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi ise Rusya’da özel okulların, hastanelerin veya bu yapıdaki kurumların çok az olması ve halkın birçok ihtiyacının devletin kurumları ve fabrikaları tarafından karşılanabiliyor olması. Buna gündem ile ilgili bir örnek vermem gerekirse ilk önce Kırım işgali ile başlayan Rusya ambargoları daha sonrasında Ukrayna ile tavan seviyesine çıkmış bulunsa da benim burada olduğum 5-6 aylık süre zarfında bunca olaya rağmen 1 kere bile temel ihtiyaç ürünlerine doğru düzgün zam yapılmaması. Şimdi öğrenci olarak bana diyeceksiniz ki bu bizi neden ilgilendirsin? Çok basit, siz orada yaşayıp, oranın yiyeceklerini tadacaksınız. Yapılan her zam, her indirim sizi derinden etkileyecektir ve bu konuda Rusya oldukça stabil olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Zamları düşünmesem bile para birimimizin durumunu düşündüğümüzde bir Avrupa ülkesinde yaşamaktansa Rusya çok daha ucuz ve aynı kalitede yaşam standardı sağlayan bir ülke konumunda.

Para Birimi: Ruble

Rus Duvarı

Birçoğumuz için önemli olan fiyat konusuna değindikten sonra başka bir değinmem gereken mesele Rus insanlarının karakteristik yapıları. Rus insanları denilince genelimizin aklına Antalya’ya gelen tatilci, soğuk ve hatta belki kaba insanlar geliyor fakat gerçek bununla uzaktan yakından alakalı değil. Benim gözüme en çok çarpan şey bir Türk vatandaşı olarak hiç ırkçılığa maruz kalmamam hatta bunun yanında insanlara Türk olduğumu söylediğimde genelde çok iyi tepkiler almam. Burada Arap yarımadasından gelen, Afrika ülkelerinden gelen hatta Amerika’dan bile gelen çok fazla insan var ve bir tanesinin bile ırkçılık ile ilgili bir şikayeti olduğunu görmedim. Bunun arkasında Rusya devletinin Federasyon sistemi yatıyor. Rusya’nın Federasyon sistemindeki en göze çarpan şey birçok milletin bir arada bulunup, hiçbir sorun çıkarmadan, çok rahat bir şekilde yaşayabilmesi. Tatarlar, Udmurtlar, Yakutlar, Slavlar, Çerkesler gibi birçok farklı millet barındırmasına rağmen her biri Rusya devletinin bir parçası olarak kendileri görüp, saymaları. Bu da dışarıdan da içeriden de bir ırkçılık olma durumunu neredeyse sıfıra indiriyor. Başka bir özellik ise yukarıda yazdığım soğukluk olayı; bu olay aslında şu, Ruslar sizin ne yaptığınız ile ilgilenmiyor. Dışarıda üstsüz bile gezseniz size ilgi göstermezler fakat bu sizi umursamadıkları anlamına gelmiyor. Yardıma ihtiyacınız olsa, yolda kayıp düşseniz veya okulda bir şeye ihtiyacınız olsa gerçekten yardımcı olmaya çalışıyorlar. Buraya geldiğimde edindiğim Rus arkadaşlarım ihtiyacım olan her konuda ellerinden geleni yaptılar hatta havalimanına bırakıp, aldıkları da oldu. Rusların temel olayı şudur; kendilerine geniş bir duvar oluştururlar ve tanımadıkları insanların bu duvarı aşmasına çok izin vermezler fakat bir kere bu duvarı aştığınız zaman (çok zor değil) size her türlü yardımda bulunurlar. 

Eğitim

Eğitim konusuna değinmem gerekirse; Dünya sıralamasını yapan organizasyonların bazılarının içerisinde Türkiye’de ilk 1000 içerisinde bazılarında ise değil fakat Rusya devletinin ilk 1000 içerisinde olan çok fazla üniversitesi var. Dünya tarafından kabul görmüş üniversitelerine girmek, ÖSYM sınavlarına çalışmaktan, SAT veya TOEFL çalışmaktan çok daha zahmetsiz ve kolay. Üniversiteler girmek istediğiniz bölümle ilgili sizi sınava tabii tutuyorlar mesela Psikoloji isteyen bir insan bir üniversitede Biyoloji ve Matematik sınavına girerken diğer bir üniversitede Sosyal Bilimler sınavına girebiliyor yani burada üniversiteye girmek için maksimum iki dersi lise seviyesinde bilmeniz yeterli oluyor. Bu kolaylığın yanında üniversiteden mezun olmak biraz daha zor oluyor çünkü öğrenmeden mezun olma şansınız yok. Burada sistem sizin ezberleyip unutmanızdan çok, gerçekten öğretmeye çalışıyor ve daha sonrasında bunu kullanabilmenizi hedefliyor.

Genel bağlamda Rusya’da üniversite okumak ile ilgili önemli bilgileri paylaşmayı, çok üstünde durulmayan ve değerlendirilmeyen bir ülke olan Rusya’yı size kendi yaşadıklarım ile anlatmaya ve başka bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Ben burada geçirdiğim 5-6 aylık süreç boyunca kendime çok ciddi değerler, görüşler ve insanlar kattığımı düşünüyorum. Bildiğim bir kültürün dışına çıkıp; başka bir kültürün içerisine girmek, birçok insanın çekindiği bir ülkenin içerisinde bulunmak ve en önemlisi kendi adıma önyargıları kırıp burada güzel vakit geçirmek benim için çok kıymetli. Yurt dışında üniversite okumak isteyen herkese Rusya seçeneğini hatırlatmak ve belki biraz olsun bilgilendirmek ve fikir oluşturmak için elimden geleni yaptım. Umarım güzel gelecekler hepimizin olur, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazılarımızı ve içeriklerimizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı, eleştiri ve önerilerinizi bize iletmeyi unutmayın!  

Geleceği Yakalamak için Digitaleventco demeye devam edeceğiz. Sen yoksan bir kişi eksiğiz. 

Yazar Arda İnanır

Write A Comment