Blog

Pomodoro Tekniği

POMODORO TEKNİĞİ

Francesco Cirillo  tarafından 1980’li yılların sonunda geliştirilmiş bir çalışma tekniğidir. Pomodoro tekniği, zaman yönetimi konusu dahil  hem iş hayatında hem de ders çalışırken verimliliği arttırmayı amaçlar.

Pomodoro İtalyancada domates demektir. Bunun sebebi kullandığı zamanlayıcısının şeklinin bir domates olması. En basit anlatımıyla zamanı birçok çalışma ve mola olacak şekilde planlamak. Tekniğin arkasındaki fikir, zamanlayıcının bir aciliyet duygusu aşılamasıdır. Böylece tüm o çalışma zamanında çevredeki dikkat dağıtıcı etkenlerden uzaklaşıp tamamiyle yapılan işe odaklanmayı ve bitirmeye yönelik bir çaba sağlamakta.

Pomodoro Nasıl Uygulanır ?

Uygulaması kolay bir teknik, ihtiyacınız olan tek şey bir zamanalayıcı. İster akllı telefon isterseniz bir masaüstü zamanlayıcı veya pomodoro tekniği için özel yapılmış telefon uygulamaları indirerek bunu yapabilirsiniz.

POMODORO TEKNİĞİ
Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Neler ?

Pomodoro tekniğinin en önemli faydası zaman yönetimi üzerinde ki olumlu etkisidir. Bu olumlu etki sayesinde iş veya dersin zamanında teslim edilip edilemeyeceğine dair oluşan stres azalıyor ve ekstra çalışma saatlerine gerek olmuyor. Ayrıca, dikkat dağınıklığını ve işlerin dışsal nedenlerle sık sık bölünmesini önleme açısından oldukça etkili bir teknik. Bunlara ek olarak konsantrasyon eksikliği sebebiyle ortaya çıkan hataların da önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Düzenli molalar vermek, aralıksız çalışmadan kaynaklanan fiziksel ve mental sorunların da önüne geçiyor.

<strong>Elvin Nuhoğlu</strong>
Elvin Nuhoğlu

Digitaleventco İçerik Departmanı.

Son Yazımızı Sosyal Medya Hesaplarınız Üzerinden Paylaşabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımız Üzerinden Takip Edebilirsiniz.

Write A Comment