Blog

Kariyer Basamaklarını Hızlıca Çıkmanızı Sağlayacak 10 Sosyal Yetenek

Blog

Kariyer Basamaklarını Hızlıca Çıkmanızı Sağlayacak 10 Sosyal Yetenek

forms-of-business-organization-1
  • Günümüz iş hayatında artık işler eskisi gibi yürümüyor. Bu yüzden şirketler mesleki yetkinlikleriniz dışında sosyal hayatımızda da nasıl bir karaktere sahip olduğumuzu önemsiyor. Bu özelliklerinizle parlayıp kariyer basamaklarınızı emin adımlarla hızlıca çıkabilirsiniz.  Gelin bu adımlara şimdi beraber bakalım. Şimdiden iyi okumalar!

1- İletişim

Dili açıkça konuşmanın ötesinde, iletişim becerileri aktif dinlemeyi ve mükemmel sunum ve yazma yeteneklerini içerir. Çok aranan iletişim becerisi, teknik kavramları teknoloji konusunda bilgili olmayan ortaklara, müşterilere ve iş arkadaşlarına açıklama yeteneğidir.

2- Organizasyon

Kendiniz ve başkaları için projeleri ve genel iş görevlerini planlamak ve etkili bir şekilde uygulamak sahip olunması gereken oldukça etkili sosyal beceridir. Aceleci bir organizasyon, meslektaşlarınızın zamanını ve işverenlerinizin parasını boşa harcar. Bu nedenle organizasyon becerilerine sahip olmak her zaman işe yarayacaktır.

3- Takım Çalışması

Ekip üyeleriyle açık bir şekilde iletişim kurabiliyor olmanız takım çalışmasında iyi olduğunuzun bir göstergesidir. Problemleri çözebilme yeteneği ve güvenilir bir çalışma arkadaşı olmanız sizi her zaman ileriye taşıyacaktır.

Kariyer Basamakları

4- Dakiklik

Beklemeyi kimse sevmez. Dakik olabilmek için günü planlayabilirsiniz. İnsanlarda geç kalma durumu ön yargı yaratabilir aman dikkat.

5- Eleştirel Düşünme

Sorunları temelden anlamak ve sonra çözmek için hayal gücü, akıl yürütme, geçmiş deneyim, araştırma ve mevcut kaynakları kullanma yeteneği, bariz nedenlerle çekicidir. Bu beceriyi, şirketinizin zor bir durumla karşı karşıya kaldığında eleştirel düşünme becerileri aracılığıyla etkili bir şekilde çözebilirsiniz. 

6- Sosyal Beceriler

Günlük olarak ne kadar çok insanla iletişim kurarsanız, sosyal becerileriniz başarınız için o kadar önemli olacaktır. İş hayatınızda ortamlarda rahatlıkta kendinize yer bulabilmenizi sağlar.

7- Yaratıcılık

Yeni fikirler rastlantısal olarak ortaya çıkabildiği gibi, görece sistematik bir sürecin sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz iş hayatınızda sizi ön plana atacaktır.

Kariyer Basamakları

8- Kişilerarası İletişim

Ekip halinde çalışma, insanlarla ilişki kurma ve çatışmaları yönetme becerisi, işyerinde değerli bir varlıktır. Kişilerarası iletişim, ilerleyebilmek için önemli bir beceridir ve kariyerinizde ilerledikçe, başkalarıyla çalışma yeteneği daha da önemli hale gelir.

9- Uyum Yeteneği

Değişikliklere uyum sağlama yeteneğini hafife almayın. Günümüzün teknoloji odaklı ve hızla gelişen iş ortamında, yeni teknolojileri yakalama ve değişen iş ortamına uyum sağlama yeteneği kritik derecede önemlidir.

10- Samimi Olmak

İnsanlar hoşlandıkları veya seveceklerini düşündükleri insanlarla çalışmak isterler, yani rahat, iyimser ve hatta durum ne olursa olsun etrafta olması eğlenceli olan insanlarla. Bu yönünüzle dikkat çekip iş hayatınızı olumlu yönde ilerletebilirsiniz.

Bu blog yazımızı vakit ayırıp okuduysanız hem ekibim hem kendi adıma teşekkür ederim. Yazılarımızı ve içeriklerimizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı, eleştiri ve önerilerinizi bize iletmeyi unutmayın!  

Geleceği yakalamak için Digitaleventco demeye devam edeceğiz. Sen yoksan bir kişi eksiğiz.

Bundan bir önceki blog yazımız olan “Dünya Sanat Günü” şuan da web sitemizde.

Şevval Tarakcı
Şevval Tarakcı

DEC-İÇERİK EKİBİ

Comments

Zeynep Göcen Nisan 24, 2022

Çok güzel olmuş🫶🏼 Herkesin faydasına olabilecek harika bir içerik🌸

Write A Comment