Blog

Gönüllü Çalışma Faaliyetlerinin İş Hayatına Katkıları

Blog

Gönüllü Çalışma Faaliyetlerinin İş Hayatına Katkıları

volunteer

Merhaba ben Arda İnanır. Bu yazımda sizlere kar amacı gütmeyen kurumlar ve okul kulüplerinde gönüllü olarak bulunmanın getirdiği katkılardan bahsediyor olacağım. Temel olarak farklı tipte kurumun farklı anlamları ve yaptığı işler vardır. Kar amacı gütmeyen kurumlar ve okul kulüpleri ile ilgili bilgilerden bahsederek başlayabiliriz.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar herhangi bir amaç doğrultusunda bağımsız olarak insanlara bilinç kazandırmak, bir konuya amaç olarak odaklanmak ve bunları yaparken bir kar amacı gütmemek üzerine kuruludur. Bu konuda iki örnek vermem gerekirse WWF şu an dünya üzerinde satış yapmaktadır fakat bu konudan kar elde etmeyi gözetmek yerine bunlarla kendilerini geliştirmeyi, hayvanları daha iyi koruyabilmeyi ve onlara daha iyi olanaklar sağlamayı amaçlıyordur. İkinci olarak vereceğim örnek ise tabi ki Digital Event Co. Digital Event Co örneğinden gitmemiz gerekirse burada insanlara temel olarak eğitim vermek, gelişmelerine yol açmak ve bir değer katmak için uğraşıyoruz ve bu konuyla ilgili de herhangi bir kar amacı gütmüyoruz. 

Okul kulüpleri ile kar amacı gütmeyen kurumlar birbirlerine çok benzerler fakat birisi daha bağımsızken birisi daha çok okul yönetimi altında bulunmak zorunda kalıyor ve her okul kulübü de kar amacı gütmemeyi hedeflemek zorunda değildir. Mesela bu konuda dans kulüplerinden bazıları hocalar tarafından açılıp, kendi profesyonelliklerini başka insanlara satarak bunlardan kar elde etmeyi düşünürler ve bu durumda bu bir meslek haline gelir. 

Sosyal Oluşumlarda Yer Almanın Kariyer Üzerindeki Faydaları

Şimdi basitçe bunları anlattığımıza göre size ne gibi katkılar olduğundan bahsetmeye geçebiliriz.

Bir kuruma girdiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şey insanlarla iyi geçinmektir. Bu ilk anda öğrendiğiniz şey insanları sevmeseniz bile onlarla nasıl iyi geçinmeniz gerektiği ve bunu nasıl yapacağınız olacaktır. İş hayatında da duyduğumuz ve gördüğümüz üzere, insanlık gereği bazı insanları sevmeme veya hoşlanmama durumu olabilir fakat kolektif bir biçimde çalışmak gerekiyorsa, o zaman bu duygular bir kenara bırakılmalı ve yapılan işe odaklanılmalıdır.

Girdiğinizde bir departman seçtiğinizi varsayalım ve bu departman organizasyon olsun. İnsanlarla tanıştınız, iyi geçiniyorsunuz ve artık zaman iş yapmaya geldi. Belirli bir organizasyon yapmanız gerektiğinde sırasıyla fikir geliştirme, planlama, planı işleme koyma, iletişim, planı bitirme ve sonuç elde etme kısımlarını yaşarsınız. Bu kısımların her biri kendi başına isimlerinden bile anlayacağınız gibi detay isteyen ve iş hayatınızda sizlere faydalı olacak şeylerdir. Bu süreçte ek olarak zaman yönetimi ve ekip çalışmasında tecrübe kazanırsınız. Gerektiğinde sonuç odaklı olmak, çözüm bulabilmek ve daha önemlisi pratik olması, stres yönetimi ve kendinizi geliştirme fırsatları yakalarsınız.

Diyelim ki bunlar sizi tatmin etmedi ve somut bir şey istiyorsunuz. (ki bunlar aslında yeterince somut.) Organizasyon planlama, iletişim ve planı bitirme kısımlarında iş hayatında aktif bir şekilde rol alan insanlarla birlikte bulunma, konuşma, tecrübelerini birinci ağızdan dinleme ve hatta sizden hoşnut olurlarsa staj veya çalışma imkanı sağlaması gibi somut örnekler verebilirim. Tanıdığım bazı insanlar organizasyonlar sırasında gösterdikleri çaba ve emeklerin karşılığı olarak, o organizasyona gelen kişiler tarafından özel olarak özgeçmişi istenmiş, değerlendirilmiş ve daha sonrasında ise iyi ve tanınan şirketlerde işe girmiş insanlar var.

Genel olarak sizlere hem karakteristik olarak kişisel gelişiminizde nasıl katkı sağladığı hem de network açısından sizlere nasıl katkı sağladığını anlatmaya çalıştım. Kulüp organizasyonları daha küçük olup, parlama şansınızın daha çok olduğu, WWF gibi organizasyonlar ise daha büyük olduğu için sizi de en alttan başlatacağı gerçeğini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

İçerik Yazarı: Arda İnanır

Write A Comment