Blog

Dünya Sanat Günü

kapak 3

-Bugün 15 Nisan Dünya Sanat Günü. Bugüne özel olarak Leonardo Da Vinci’nin eserlerinden ve eserlerine ait bilgilerden oluşan bir yazı hazırlamak istedim. Leonardo Da Vinci ve eserleriyle ilgili olan kısma geçmeden önce kısaca bugünün kutlanma sürecine ilişkin kısa bir giriş yapmak istiyorum.

Neden 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaktadır?

Ülkemizin önemli sanatçılarından ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Association of Art (IAA), 2011 yılında Meksika’da gerçekleşen genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılma imkanı bulmuştur. Baykam, toplantıda Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önerdi. Bu öneri çoğunluk oyu alarak, her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanılması kararı alındı. 

Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan artık Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir. 

Bu kısa bir girişten sonra sıra geldi Leonardo Da Vinci ve eserlerine ilişkin bilgileri paylaşacağım kısma. Şimdiden keyifli okumalar dilerim! 

Da Vinci’nin Hayatına Dair

Batı uygarlığının parlak Rönesans Dönemi’nin etkin tanıklarından biri olan Leonardo Da Vinci, evrensel bir yaratıcı, heykeltıraş, mimar, şehircilik uzmanı, müzisyen ve makine mucidi olarak karşımıza çıkar. Ama o Michelangelo ve Raffaello’yla birlikte Rönesans resim sanatının kurucularından biridir. Ressamlık yanı ön planda olsa da sayısız resimden günümüze ulaşan sadece 25 tane eseri bulunmaktadır.

15 Nisan 1452’de Ser Piero di Antonio Da Vinci’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. O dönemde İtalya’da soyadları, kişilerin doğduğu kentin ya da sahip oldukları mesleğin adını taşırdı. Leonardo Da Vinci, Vincili Leonardo anlamına geliyordu.

Küçük yaşlardan beri yaptığı çizimler babasının dikkatini çekmekteydi. Oğlunun çizimlerini Floransalı resim ustalarından Andrea Del Verrocchio’ya göstermesi sonucunda Leonardo onun atölyesine çırak olarak girdi. Kuyumculuktan heykeltıraşlığa pek çok alanda uzman Verocchio’nun gözetiminde heykel, resim, mimarlık, optik teoriler ve perspektif dolayısıyla geometri, doğa bilimleri ve müzik gibi geniş bir yelpazede deneyim kazandı.

Leonardo Da Vinci’nin hayatına dair önemli kısımları değindikten sonra eserleriyle alakalı bilgilere geçebiliriz. 

Leonardo Da Vinci’nin Hikaye Barındıran Eserleri

1- Arno Vadisi Manzarası

Sanatçının 1473 yılında tamamladığı ve bilinen ilk resmi olan Arno Vadisi Manzarası isimli eseri ile başlıyoruz. Sanatçı, Floransa’da bulunan Arno Vadisini tasvir etmiştir ama resimde detaylar belirsizdir. Amcasından aldığı gözlem gücü ve doğa sevgisi Leonardo’yu doğadaki şeyler üzerine felsefe yapmaya yöneltir. Zaten yaşadığı dönemin temel özelliği Eski Yunan düşüncesine eğilim, bir anlamda doğayı yeniden keşfetmesidir.

Arno Vadisi Manzarası, 1473

2- The Annunciation (Müjde)

Resimde Leonardo Da Vinci, Meryem’i ve İsa’nın geleceğini müjdeleyen Cebrail’i tasvir etmiştir. Esere, hocası Andrea Del Verrocchio başlar ama eserin çok büyük kısmını Leonardo Da Vinci tamamlar. Daha sonra İncil’den başka konuları resmedecek olan Leonardo’nun İncil’den resmettiği ilk eserlerden biri bu tablodur.  Doğa ilgisi, tüm Rönesans sanatçılarının genel bir özelliğidir. Yalın, anıtsal figürleri, geometrik ve simetrik kompozisyonu ile Da Vinci’nin bu eseri tipik bir 15. Yüzyıl Floransa resmidir. Eser, Floransa’da tarihi şehir merkezinde bulunan ünlü bir sanat galerisi olan Uffizi Galeri’ de sergilenmektedir. 

The Annunciation, 1475

3- Portrait of Ginevra De Benci, 1475

Banker olan Benci ailesi, Da Vinci’nin yakın arkadaşı idi. Bu tabloda Hollandalı ressamların yaptığı gibi üç çeyrek yüz (hem iki gözünü hem de yüzün yanını gördüğünüz açı) denen tarzı tercih ettiği görülüyor. Resme nereden bakarsanız bakın kadının size baktığını görürsünüz. Arkada yer alan ardıç ağacı( doğruluk ve erdemi temsil eder) çelenk görünümündedir. Eser, National Gallery of Art West Building’te sergilenmektedir.

Portrait of Ginevra De Benci, 1475

4- The Last Supper (Son Akşam Yemeği)

Santa Maria Delle Grazie Manastırı’nın yemekhane duvarını kaplayan eser, büyük bir duvar resmidir. Sanatçı eseri, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yaptığı son akşam yemeğinden esinlenerek resmetmiştir. Eser, İtalya’nın kuzeyinde, Milano ilinde yer alan bir kilisi ve Dominikan manastırı olan Santa Maria Delle Grazie’de sergilenmektedir.

The Last Supper, 1498

5- La Gioconda (Mona Lisa)

Leonardo Da Vinci’nin en çok tanınan eseridir. Modelin kim olduğu henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. İpek tüccarı Francesco Del Giconda’nın karısı olduğu düşünülmektedir. Daha önce taslağını yapıp yarım bıraktığı Isabelle d’Este’nin ( O dönem kültürel ve politik figür olarak İtalyan Rönesansı’nın önde gelen kadınlarındandır.) olduğu kuvvetli bir ihtimal olarak düşünülür. Tabloya ait tartışmalar hiç bitmez, aslında tablonun tamamlanmadığına dair pek çok şey söylenir. Eserde adeta bu dünyaya ait olmayan peyzajla önündeki figür arasında oluşan kontrast, metafiziki bir ortam yaratır. Eser, dünyanın en büyük sanat müzesi olan Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan Louvre Müzesinde sergilenmektedir.

Mona Lisa, 1503

Bir tanede fazladan eseri daha sizlere aktarmak istiyorum.

6-Vitruvian Man

Vitruvius Adamı çizimi, Leonardo Da Vinci’nin yetişkinlik döneminde elinde bulunan defterlerden birinde yer alır. Romalı Mimar Vitruvius tarafından MÖ. 1. Yüzyılda mimariyi konu alan bir kitapta yer alan notları da içeren çizimde, ideal insan bedeni tasvir edilmiştir. Vitruvius’un teorisine göre ideal insan bedeni bir çember ve onu çevreleyen yuvarlak içerisine tam oturmalıydı. Leonardo Da Vinci, Vitruvius’un teorisini birleştirilmiş insan figürü ile çizime aktardı. Vitruvius Adamı, Da Vinci ile özdeşleştirilse de bunu çizen ilk ve tek kişi Leonardo Da Vinci değildi. Fakat en ikonik çizim ona aittir. Leonardo Da Vinci’ye ait çizim  İtalya’nın Venedik kentinde olan Gallerie Dell’Accademia’ da sergilenmektedir.

Vitruvian Man, 1490

Yazımızın sonuna geldik. Buraya kadar vakit ayırıp okuduysanız hem ekibim hem kendi adıma teşekkür ederim. Yazılarımızı ve içeriklerimizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı, eleştiri ve önerilerinizi bize iletmeyi unutmayın!  

Geleceği Yakalamak için Digitaleventco demeye devam edeceğiz. Sen yoksan bir kişi eksiğiz. 

<strong>Zeynep Göcen</strong>
Zeynep Göcen

KURUCU, DEC

Write A Comment